منها
زمان تقریبی مطالعه :

-

دقیقه

آشنایی بیشتر با خواب و اصول آن

در رابطه با طول خوابیدن شایعات زیادی وجود دارد و در عین حال تحقیقات علمی بسیاری هم در رابطه با آن انجام شده است. بی خوابی یکی از مشکلات جامعه ماست به طوری که ساعت های طولانی بیدار ماندن و در نتیجه احساس خستگی کردن، تاثیر منفی در عملرد روزانه ما می گذارد. امروزه تعداد افرادیکه از بی خوابی رنج می برند رو به افزایش است و آمار نشان می دهد ۴۰ درصد از زنان و ۳۰ درصد از مردان در پی حل مشکللات بی خوابی هستند. بیخوابی تحقیقات در مورد فراوانی بیماری ها در گروه های مختلف اجتماعی نشان می دهد که کسانی که کم یا زیاد می خوابند بیشتر در معرض این پدیده قرار میگیرند. کم خوابیدن یکی از نشانه‌های زندگی ناسالم است و طبق تعریف، کم خواب به کسی گفته می شود که شب ها کمتر از ۶ ساعت می خوابد. همچنین پرخواب کسی است که عموما بیش از ۹ تا ۱۰ ساعت می خوابد. شین اومارا، استاد تحقیقات تجربی مغز در ترینیتی کالج دانشگاه دوبلین، می گوید به سادگی نمی توان گفت خواب بد نشانه مشکل سلامتی است یا علت مشکل سلامتی، اما تردیدی نیست که هر کدام به دیگری دامن می زند. مثلا آدم هایی که ورزیده نیستند کمتر فعالیت می‌کنند و وقتی کمتر فعالیت می کنند بدتر می خوابند، و چون بدتر می خوابند خسته‌اند و احتمالا کمتر میل به فعالیت دارند و از آنجایی که خواب خوب به ذهن این فرصت را می دهد تا فعالیت های روزمره را مرور کند و باعث تجدید شدن قوای بدن می شود، می توان از آن به عنوان یکی از رکن های مهم زندگی سالم نام برد. نکته مهم این که خواب کافی به ویژه به هنگام استرس یا روبرو شدن با مشکلات عاطفی در به تعادل رسیدن بدن کمک زیادی می کند در صورتی که بی خوابی، باعث واکنش هایی چون عصبانیت، پرخاشگری، نا آرامی و ناتوانی در تصمیم گیری‌ها، حتی در مسائل بدیهی می شود. محققان می گویند حتی چند شب کم خوابی متوالی ممکن است یک آدم سالم را به آستانه ابتلا شدن به دیابت برساند. به همین دلیل است که قابلیت کنترل قند خون فرد آسیب می بیند. کم خوابی خواب منظم و آرام، فشار خون را به طور طبیعی پایین آورده و از بالا رفتن آن جلوگیری می کند اما بی خوابی و اضطراب، این روند طبیعی را دچار اختلال می کند. نکته مهم دیگر این است که به نظر می رسد افرادی که کم می خوابند هورمون گرلین زیاد و هورمون لپتین کم تولید می کنند. گرلین هورمون مرتبط با احساس گرسنگی است و لپتین هورمون مرتبط با احساس سیری. این تغییر هورمونی ممکن است به چاقی فرد منجر شود. در حقیقت خواب نا کافی در تولید هورمون ها اخلال ایجاد می کند، به ویژه هورمون هایی که با افزایش وزن در ارتباط هستند. پروفسور اومارا این طور توضیح می دهد که در طول روز ضایعاتی در مغز شکل می گیرد که وقتی می خوابیم از بدن بیرون می رود. وقتی درست نمی خوابیم، انگار مغزمان در حالتی است که ضربه ای خفیف خورده باشد. پیامدهای پر خوابی به اندازه کم خوابی روشن نیست اما این قدر می دانیم که برای سلامتی خوب نیستند از جمله در افراد مسن ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را بیشتر کند.

چرا ما به خواب نیاز داریم؟

خواب کافی و کیفیت آن مستقیما روی عملکرد حالت بیداری شما تاثیر می گذارد. این تاثیرات شامل نیروی بدن ، توازن احساساتی، خلاقیت، سرزندگی جسمی و حتی وزن تان هم می شود. هیچ فعالیت دیگری آن هم با کم ترین تلاش نمی تواند به شما آنقدر سود برساند. نیاز داشتن هرکس به خواب در طول زندگی متفاوت بوده و از هر فردی به فرد دیگر متغیر است. هر فرد بالغ و سالم به ۷.۵ تا ۹ ساعت خواب شبانه احتیاج دارد تا بتواند به بهترین کارایی خود برسد. کودکان و نوجوانان حتی به مقدار بیشتری احتیاج دارند چون معمولا این میزان خواب شبانه برای افراد بزرگسال مشکل ساز است و چرت های روزانه می تواند این خلاِء را پر کند. برای اینکه بدانید چقدر به خواب نیازمند هستید ، باید ببینید در طول روز چه حسی دارید. اگر میزان خواب تان کافی باشد، از زمانی که بیدار می شوید تا وقتی که دوباره به رختخواب بر می گردید، پر انرژی و هوشیارخواهید بود. نکته مهم درنیاز داشتن به خواب این است که تنها زمانی که واقعا احساس می‌کنید با کمبود خواب روبرو هستید، به دنبال راه چاره باشید. در ادامه می خواهیم عوارض جانبی بی خوابی را مرور کنیم:
 1. تحریک پذیری
 2. سردرد
 3. ناتوانی در یادگیری
 4. افزایش وزن
 5. دید ضعیف
 6. بیماری قلبی
 7. کندی در واکنش ها
 8. عفونت
 9. ریسک پذیری اقتصادی
 10. تکرر ادرار
 11. عدم تمرکز
 12. کاهش تاثیر واکسن ها
 13. اختلال گفتاری
 14. سرما خوردگی
 15. مشکلات دستگاه گوارش
 16. تصادفات اتومبیل
 17. عدم تحریک پذیری جنسی و بروز ناتوانی جنسی
 18. دیابت
 19. ناتوانی
 20. سرطان
 21. مشکلات حافظه
 22. اختلال ژنتیکی
 23. ناراحتی و افسردگی
 24. مرگ
به بیانی ساده تر اینکه همه ما در نهایت می میریم، اما افرادی با خواب بیش از حد کم و یا حتی بیش از حد زیاد، با احتمال خطر بیشتری دست و پنجه نرم می کنند که در این صورت ممکن است زودتر از آنچه که بخواهند، بمیرند. عوارض بی خوابی

چرا بی خوابی برای ما خطر دارد؟

بی خوابی مشکلی است که سراغ همه می رود. از نوزاد تا سالمند حتما یکبار در طول عمرشان بیخوابی را تجربه می کنند که منجر به بیحالی و خواب آلودگی در طول روز می شود. نکته جالب توجه این است که اگر بی خوابی را به طور مکرر تجربه می کنید با کمبود ویتامین مواجه هستید. برخی از مواد غذایی مانند شیر، مغزها، دانه ها و برگ های گیاهان به طورطبیعی دارای هورمون ملاتونین هستند و فرایند به خواب رفتن را تسریع می بخشند. کمبود ویتامین های گروه ب و برخی از مواد معدنی نیز ممکن است اختلالات خواب را در پی داشته باشند. مثلا ویتامین B12 در ترشح ملاتونین و ویتامین های B3 و B6 در ساخت سروتونین نقش دارند. نتایج تعدادی از تحقیقات کوتاه مدت نشان داده است که مصرف برخی از انواع میوه ها احتمالا می تواند سبب مشکل بی خوابی شود. مثلا مصرف ۲ لیوان آب آلبالودر روز به مدت ۲ هفته توانست شدت بی خوابی در افراد مورد آزمون را به طور معنی داری کاهش دهد. یافته های یک تحقیق دیگر، حاکی از آن است که مصرف ۲ عدد کیوی یک ساعت قبل از خواب می‌تواند سبب افزایش مدت زمان و کیفیت خواب شود و در بین محصولات گیاهی، استفاده از چای بابونه نیز می تواند در بهبود بی خوابی موثر باشد. اخیرا در یک مطالعه مقطعی بزرگ به این نتیجه دست یافته اند که افرادی که در الگوی رژیمی آن ها مقادیر زیاد گندم و دیگر غلات نسبت به برنج وجود دارد، مشکل بی خوابی کمتر مشاهده می شود. افرادی که در رژیم غذایی روزانه خود از غذاهایی مانند گوشت قرمز، گوشت ماکیان، ماهی، تخم مرغ و محصولات لبنی استفاده می کنند، کمتر دچار بی خوابی می شوند. عوارض بی خوابی در زندگی های شلوغ و آشفته که در حال گذر است اگر نتوانیم با سرعت پیش برویم سر خورده شده و گویی شکست خورده ایم. گویا فرصتی برای استراحت پیش نمی آید نکند که عقب بمانیم شاید فراموش کرده ایم چطور استراحت کنیم و چطور خود را با زندگی مدرن سازگار کنیم یا شاید جامعه ما را آنقدر زیر فشار قرار داده که احساس فرسودگی کنیم البته این نکته ها فرض است. ما از طبیعت فاصله گرفته ایم؛ به طوری که حتی فصل ها را با سیستم تنظیم حرارت و دستگاه تهویه هوا شبیه به هم کرده ایم، پس جای تعجب نیست اگر سیتم عصبی ما تحت فشار بوده و مکانیسم خوابمان دچاراختلال شده باشد. باید تعادل را به زندگی خود برگردانده و به دنبال راهی برای بهتر کردن زندگی ‌ در این جهان مدرن باشیم. از نکته های مهم زندگی سالم، خواب و استراحت کافی است. بدون خواب کافی، بدن انرژی و توان خود را از دست می دهد و آنجاست که بدن دیگر نمی تواند واکنش های مناسب از خود نشان بدهد پس باید به خودمان و سلامت جسممان بهای بیشتری بدهیم. برای رها شدن از بی خوابی، وقت کافی به خود اختصاص دهید و فهرستی از خواسته هایتان را که از آنها لذت می برید یادداشت کنید، یادتان باشد این نیروی درونی شماست که خواسته ای را برایتان غیر ضروری و نیازی را لازم می‌شمارد. جرات تغییر داشه باشید گاهی شرایط، مجبورمان می کند به تمایلات خود بیشتر بها دهیم طوری که با برخی تغییرات، متوجه می شویم انرژی تازه ای برای زندگی پیدا کرده ایم و می‌توانیم به راحتی بخوابیم.

برای در مان بی خوابی چه کار کنیم؟

مصرف برخی قرص های خواب شاید در کوتاه مدت مناسب به نظر برسد؛ اما در طولانی مدت بهتر است از تکنیک های طبیعی استفاده کنید. راهی که در طولانی مدت انرژی ما را حفظ کرده و آن را افزایش بدهد و کمک کند تا راحت تر بخوابیم. برای اینکه خواب راحت تری داشته باشیم می توانیم با یک ماده غذایی خوشمزه شروع کنیم. نوشیدن چای گیاهی یا کمپرس آرام بخش و استفاده از عطرهای خوشبو یا حتی ماساژ دادن می تواند در بازگرداندن انرژی موثر باشد و جالب تر اینکه تمرینات تنفسی می تواند نیروی حیات را آزاد کرده و ذهن و بدن را آماده خواب و استراحت کند. تکنیک های مناسب هر شخصی با شخص دیگر متفاوت است و شما در انتخاب آنها آزاد هستید و با تمرین های لازم شما تکنیک مناسب خودتان را پیدا می کنید پس نگران این قاعده و قوانین نباشید. شما برای متعادل کردن زندگی به زمان نیاز دارید و در طول مسیر به شناخت لازم از خودتان دست پیدا می کنید. ذهن و بدن تان را آماده کنید که چطور می توان انرژی را در خدمت بگیرید به گونه ای که حتی هنگام بیداری هم کمتر احساس خستگی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 طراحی سایت