منها
11
زمان تقریبی مطالعه :

-

دقیقه

۹ عادت خواب عجیب و خاص در ملل مختلف

با سفر به کشورهای مختلف آداب و رسوم و غذاهای متنوع و مختلفی می‌بینیم که ممکن است برایمان تازگی داشته باشد. عادت و الگوی خواب هم درمیان اقوام مختلف متفاوت است. بیایید این ۹ عادت خواب عجیب و خاص ملل مختلف را با پیژامه بخوانیم.

۱. سییِستا، چرت بین روز اسپانیایی‌ها

عادت خوابیدن بعد از ظهر در اسپانیا به هزاران سال پیش برمی گردد. زمانی که کشاورزان از خستگی کار روزانه روی زمین‌هایشان، خصوصاً در هوای گرم تابستان، سایه درختی پیدا می‌کردند و چرت می‌زدند. امروزه نیز در برخی شهرهای اسپانیا، ایتالیا و چند کشور اروپایی دیگر مردم در ظهر کار را تعطیل می کنند و در کنار خانواده ناهار می‌خوردند و سپس چرت کوتاهی می‌زنند که به آن سییستا می‌گویند. در کشور خودمان ایران نیز هنوز در خیلی از شهرستان‌ها برای ناهار و خواب ظهر کار را تعطیل می کنند و دوباره عصری سرکار می‌روند. اسپانیا به خاطر فرهنگ راحت طلبی و آرامش جویی مردمش معروف است که البته معایب و مزایایی هم دارد. وجه مثبت این فرهنگ این است که استرس زندگی اسپانیای بسیار پایین و احساس خوشبختی بسیار بالا است. چون اسپانیایی ها به تفریح و آرامش خیلی اهمیت می‌دهند، سییستا جزئی از فرهنگ آنها شده است. فروشگاه ها در اسپانیا معمولا بین ساعت ۱۲ تا ۳ بعد از ظهر بسته می‌شود تا مردم بتوانند به خانه بروند و یک چرت کوتاه بزنند یا با دوستانشان گپ و گفتگو کنند.

سیستا

۲. برهنه خوابیدن انگلیسی‌ها

انگلیسی ها دوست دارند بدون لباس بخوابند. در مطالعه ای که بنیاد ملی خواب انجام داد دریافتند که حدود یک سوم انگلیسی ها بدون لباس می خوابند و رکورددار آن در میان سایر ملل هستند!

۳. خوابیدن با حیوان خانگی آمریکایی‌ها

در امریکا مردم معمولا در کنار حیوان خانگی‌شان می‌خوابند. ازهر پنج نفر سه نفر حداقل یک حیوان خانگی دارد. در آماری که در ۲۰۱۵ گرفتند ۷۱% افراد اجازه می‌دهند حیوانشان کنارشان بخوابد. آنها بر این باورند که خوابیدن کنار حیوان آنها را گرم، خوشحال و آرام می کند که همه آنها برای خوابیدن مناسب است.

2

۴. چرت آلفِرِسکو اسکاندیناوی‌ها

در کشورهای اسکاندیناوی مانند نروژ و سوئد بعضی مادر پدرها نوزادشان را بیرون خانه می‌گذارند تا خوابش ببرد. حتی وسط زمستان! دیدن کالسکه بیرون خانه در حالی که پدر و مادر در خانه مشغول کار یا خرید هستند در این کشورها طبیعی است. آنها اعتقاد دارد هوای آزاد کمک می کند کودک مریض نشود و بهتر بخوابد. در بعضی مهدکودک‌ها و پیش بستانی‌ها هم کودکان را برای خواب در هوای آزاد می‌گذارند. به این مدل خواباندن بچه‌ها چرت آلفِرِسکو می‌گویند.

22

۵. عبادت قبل از خواب مکزیکی‌ها

در مکزیک، مراقبه یا دعا کردن قبل از خواب رایج است. در یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۳ که توسط بنیاد ملی خواب انجام شد ۶۲ % از مکزیکی ها گفتند که قبل از رفتن به خواب نماز می خوانند یا مراقبه می کنند. برخلاف تماشای تلویزیون یا زل زدن به گوشی و تبلت، که خواب را مختل می کند، بی صدا نماز خواندن، دعا یا مراقبه کردن قبل خواب می تواند به القاء خواب آلودگی کمک کند.

۶. ملافه اروپایی‌ها

بیشتر اروپایی‌ها موقع خواب دوست دارند ملافه زیرشان فیت تشک باشد و چهار گوشه آن با کش داخل تشک برود.

۷. دیر خواباندن بچه‌ها در آرژانتین

آرژانتینی‌ها زودتر از ساعت ۹ شب شام نمی‌خورند و بچه‌هایشان تا ۱۰ شب یا دیروقت بیدار می مانند. بچه‌های آرژانتینی چون دیر می خوابند صبح‌ها هم زود بیدارشان نمی کنند تا کمبود خواب پیدا نکنند.

۸. خوابیدن ژاپنی‌ها در مکان‌های عمومی

طبق گفته نیویورک تایمز ژاپنی ها روی نیمکت پارک، صندلی مترو یا در مهمانی و حتی در جلسه کاری چرت می‌زنند. اینِموری نام چرت زدن ژاپنی‌هاست که نشان دهنده کار زیاد آنها و تمایلشان برای ادامه کار است.

 چرت زدن ژاپنی ها

۹. عروسک خواب گواتمالایی‌ها

عروسک گواتمالا جزو کوچک‌ترین عروسک‌هایی است که از اعتقادی سرخ پوستی نشات گرفته است. اگر کودکی غمگین باشد و از غصه خوابش نبرد، این عروسک را برای او درست می‌کنند تا با او درد و دل کند. مادر این عروسک را زیر بالش بچه می‌گذارد و زمانی که بچه خوابش برد، آن را یواشکی بر می‌دارد به آن عروسک نگرانی‌ها می‌گویند. صبح روز بعد وقتی کودک از خواب بیدار می‌شود و سراغ عروسک‌ خود را می‌گیرد، مادر به او می‌گوید عروسکت دیشب همه غصه‌های تو را شنید و آنها را با خودش برد. این عروسک‌ها با کمی نخ و چوب و پارچه درست می‌شوند و به دوره تمدن مایاها و آزتک‌ها برمی‌گردد. در ایران باستان عروسک سنگ صبور به نوعی شبیه این باور سرخ پوستی است.

عروسک گواتمالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 طراحی سایت