منها
نوجوانان و اندازه خواب آنها
زمان تقریبی مطالعه :

-

دقیقه
خواب از مهم ترین نیازهای نوجوانان

خواب نوجوانان | ۱۲ نکته مفید خواب برای نوجوانان پیژامه

اینکه نوجوانان به خواب بیشتری نسبت به سایر افراد نیاز دارند جای بحثی نیست. کمبود خواب آنها در یک مقیاس کوچک می تواند بر روی عملکردشان در مدرسه نیز تاثیر گذاشته و  باعث افت تحصیلی شان شود. در مقیاس بزرگتر، کمبود خواب نوجوانان می تواند سلامت آنها را به خطر انداخته و در زندگی لطمه وارد کند. 
خواب! قطعا چیز خوبی به نظر می رسد. نوجوانان زمان زیادی در خواب سپری می کنند و ممکن است نکات خواب برای آنها بی فایده به نظر برسد. مطمئنا متوجه شده اید که آنها در ظهر از مدرسه تعطیل می شوند اما در طول هفته داشتن برنامه مناسب خواب برای آنها تبدیل به یک فاجعه بزرگ می شود. کمبود خواب آنها در یک مقیاس کوچک می تواند بر روی عملکردشان در مدرسه نیز تاثیر گذاشته و  باعث افت تحصیلی شان شود. در مقیاس بزرگتر، کمبود خواب نوجوانان می تواند سلامت آنها را به خطر انداخته و در زندگی لطمه وارد کند.

این یک مبارزه واقعی است:

عملکرد طبیعی و حیاتی مغز هنگام خواب در بدن اتفاق می افتد پس داشتن بهداشت خواب نوجوانان  از مهم ترین ها شناخته میشود. نوجوانان  شما تغییراتی در مغز دارند شبیه به رشد مغز کودک. بنابراین چه چیزی باعث می شود که آنها انقدر به خوابیدن نیاز داشته باشند؟ اصلا در رابطه با خواب زیاد آنها را سرزنش نکنید چون نوجوانان تغییرات اساسی در زندگی را تجربه ممی کنند که خوابیدن هم نمی تواند از پس آن برآید. نوجوانان با مسئولیت هایی که در مدرسه و خانه دارند روبرو می شوند. زندگی اجتماعی آنها در حال گسترش است، حتی از نظر جسمی هم بسیار تغییر می کنند. به همین دلیل است که تنها ۱۵ درصد از نوجوانان گزارش داده اند که خواب کافی دارند. بنابراین اگر شما و نوجوانتان در تلاش ایجاد برنامه خواب مناسب هستید صفحه درستی را برای مطالعه باز کرده اید.  کافیست به خواندن ادامه دهید تا در مورد راه هایی که بتواند خواب نوجوان شما و به طور کلی زندگی آنها را بهبود ببخشد اطلاعات بیشتری کسب کنید. پس با پیژامه باشید. خواب نوجوانان   نوجوانان به چند ساعت خواب نیاز دارند؟ این مطمئنا یک یاز متداول ترین سوال هاست که در رابطه با خواب نوجوانان وجود دارد. اینکه نوجوانان به چند ساعت خواب نیاز دارند؟ و در جواب توصیه شده است که باید بین ۷ تا ۹ ساعت خواب کافی دریافت کنند. اما، باید بدانید که خواب آنها باید بین ۹ تا ۱۰ ساعت باشدیعنی نوجوانان  ما باید حداقل ۹ ساعت خواب را داشته باشند. بسیاری از نوجوانان به اندازه ای که نیاز ندارند می خوابند، ممکن است خیلی کم باشد و شای خیلی طولانی مدت که این موارد نیز زندگی آنها را تحت تایر قرار می دهد.  مطمئنا با درک چند نکته خواب در مورد نوجوانان، می توان بقیه موارد مورد نیاز را بدست آورد.

چرا اندازه خواب نوجوانان مهم است؟

در حالی که ممکن است آنها سعی کنند برای گاهی اوقات از زمان خواب خود کم کنند، خودشان خوب می دانند که خواب نوجوانان بسیار مهم و حائز اهمیت است.  همانگونه که بدن و مغزهای ما از میزان خواب خوب انرژی می گیرند، نوجوانان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به طور خاص در این زمان سنی  و به دلیل رشد، خوب خوابیدن مهم است هم از نظر ذهنی ، جسمی و همچنین عاطفی. اینکه بدن شما زمان زیادی را صرف استراحت و بهبودی سپری کند به نوجوانان  نیز این امکان داده می شود که با داشتن استراحت وخواب کافی، یادگیری بهتری داشته و در مکان هایمورد علاقه شان برتری کسب کنند. ۱۵ درصد از نوجوانان گزارش داده اند که تقریبا ۸ ساعت و نیم در شب می خوابند. بسیاری از نوجوانان نیز گزارش داده اند که قبل از ساعت ۱۱ شب نمی توانند بخوابند که خب این موضوع کاملا طبیعی است. البته مدارس ابتدایی در برخی کشورها از صبح زود شروع نمی شود به همین دلیل آسیبی به آنها نمی رسد. مثلا نوجوانی که خوب نمی خوابند و البته ساعت کمی می خوابد بیش از حد خسته می شود، قادر به انجام آزمون ها نیست، در مدرسه ضعیف و ضعیف تر می شود و حتی بیداری سر کلاس برایش دشوار است و متاسفانه این یک چرخه بی پایان برای نوجوانان است. اندازه خواب نوجوانان

عواقب خوب نخوابیدن و کم کردن آن:

به نظر میرسد از دست دادن خواب برای نوجوانان پیامدهای جدی تری به نسبت سایر انسان ها دارد. وقتی کارها در مدرسه درست پیش نرود و افت تحصیلی، تفکر، یادگیری، تمرکز و … نوجوانان در مدرسه رخ دهد، باعث ناراحتی و نگرانی در والدین می شود. جدا از مسائل آموزش، کمبود خواب باعث می شود که نوجوانان بیشتر در معرض مشکلات پوستی از جمله آکنه و جوش قرار بگیرند. اگر تا به حال فکر کرده اید که نوجوان شما بدون هیچ دلیلی، حال و هوای خود را دارد حتما الگوی خواب آن را بررسی کنید. خیلی زیاد خوابیدن هم موجب  رفتاری پرخاشگرانه، بدخلقی و بی حوصلگی شود و ممکن است به جای آن که نوجوان شما فریاد بزند یا زود عصبانی شود، بسیار تحمل کند. اگر نوجوان شما زاد بخوابد منجر به پرخوری شده و در معرض افزایش وزن قرار می گیرد. این یکی از چندین نگرانی های بهداشت خواب است و به دلیلکمبود خواب یا زیاد خوابیدن ایجاد می شود. سایر موارد بهداشتی می تواند  باعث می شود که آنها بیشتر دچار بیماری شوند و توانایی مقابله با آن را نداشته باشند. اگر تا به حال مطمئن نبودید که نوجوانتان به آن ۱۲ ساعت خواب احتیاج دارد ، حالا می دانید چرا! در زیر چند نکته خواب برای نوجوانان وجود دارد که مطمئناً به آنها کمک می کند تا اطمینان حاصل کنند که از یک الگوی عالی برای خواب کافی استفاده می کنند.
 • یک روال خوب ایجاد کنید. روال خواب برای نوجوانان می تواند بسیار شبیه به کودکی برای خواب باشد. نوجوانان همانند نوزادان میتوانند روال خواب عالی داشته باشند و از آن بهره ببرند. انجام کارها در زمان مشخص باعث میشود مغز عادت کرده و به نوجوان کمک کند سریعتر بخوابد. یک روال خوب شامل آماده شدن برای رفتن به تختخواب است. کاهش تحرک با نزدیک شدن به زمان خواب، جلوگیری از حواس پرتی و کم بودن نور اتاق. با این وجود باید بدانید استفاده از هرگونه دستگاه صدا توصیه نمی شود زیرا این کار می تواند مغز نوجوانان را تحریک کرده و آنها را بیدار نگه دارد.
 • چرت زدن ممنوع! در حالیکه ممکن است نوجوان شما بعد از مدرسه کمی خسته باشد اما آنها را از چرت زدن منصرف کنید. چرت ها تنها باعث تسکین کوتاه مدت می شوند اما باید بدانید که خوابیدن را برای شما دشوارتر می کند و قطع خواب شبانه کیفیت خواب را کاهش می دهد. اگر نوجوان شما قبلا خوابالو بود و دائم در حال چرت زدن، آنها را تشویق کنید که حداقل یک هفته چرت نزنند. این کار باعث می شود که آنها عادت چرت زدن را فراموش کنند.
 • ورزش کنید. امیدواریم تمام نوجوانان این مورد را جدی بگیرند. نوجوانانی که در رشته های دو میدانی شرکت می کنند از تحرک بالایی برخوردار بوده و خواب خوبی دارند اما اگر شما کم تحرک باشید خواب شما نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. مانند بزرگسالان،نوجوانان نیز ساعات زیادی سر کلاس درس می نشینند. بنابراین اگر ورزش نمی کنید باید حداقل روزی ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید. این کار خواب شما را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • برنامه غذایی سالم داشته باشید. شاید داشتن برنامه غذایی سالم برای نوجوانان کمی سخت باشد اما داشتن چنین برنامه ای قطعا روی خواب شما تاثیر مثبت می گذارد. اگر بدن شما با مواد مغذی تغذیه شود به شما اجازه می دهد تا در زمان خواب، بهتر و راحت تر استراحت کرده و بخوابید. با دادن سوخت سالم به بدن خود نه تنها اجازه می دهید تا به بهبودی برسد بلکه باعث می شود شما در نیمه شب با صدای قار و قور شکم از خواب بیدار نشوید.
 • به گوشی همراه خود نه بگویید! این شامل شارژ کردن آنها هم می شود. هنگام خوابیدن لوازم الکترونیکی شما یا باید در اتاق خواب ممنوع و یا حداقل محدود شوند. نور ناشی از آنها در خواب تداخل وارد می کند و البته استفاده از آن ابزار در بیشتر اوقات باعث می شود نوجوان شما دیر بخوابد. حتی شارژ آنها در اتاق باعث می شود نوجوانان حواسشان پرت شده و برای بررسی پای آنها بنشینند پس بهتر است در اتاقیدیگر کار شارژ همراه خود را انجام دهید. توصیه دیگر این است که حداقل ۳۰ دقیقه قبل از خواب، آنها را خاموش کرده و کنار بگذارید و به ذهن خود اجازه دهید تا آرام شود. این ممکن است بیشتر شبیه به چالش باشد اما می تواند مزایای شگفت انگیزی داشته باشد.
 • اول تکالیف مدرسه، سپس خواب از هر شخصی که سوال بپرسید می گوید که نوجوانان در ابتدا باید کارهای مدرسه و خانه شان را انجام دهند. این موضوع بسیار راحت تر از گفتنش انجام می شود اما باید بدانید که برای نوجوان شما فواید بسیاری هم خواهد داشت. شاید انجام دادن کارها دشوار به نظر برسد اما به نوجوانان شما کمک می کند تا استرس انجام ندادن تکالیف مدرسه را به تخت خواب خود نبرند و خیلی راحت برای خواب آماده شوند. به همین دلیل توصیه می شود تا قبل از خوابف کارهای ربوط به خانه و مدرسه را انجام داده باشید. استرس کارهایی که به عقب انداخته میشود می تواند به راحتی نوجوان را در شب بیدار کند و اجازه خواب راحت ندهد.
 • مصرف کافئین ممنوع! اکثر پزشکان می گویند که نوجوانان نباید کافئین مصرف کنند اما از آنجایی که این احتمال وجود ندارد آنها توصیه می کنند که مصرف اینگونه نوشیدنی های کافئین دار حداقل قبل از ناهار باشد. کافئین تنها در قهوه نیست بلکه در نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا، چای و شکلات هم وجود دارد. برای کنترل انرژی های ناگهانی که ممکن است به خواب نوجوانان لطمه وارد کند باید دور نوشیدنی هایی که کافئین دارند را خط بکشید. این موضوع بویژه برای نوجوانانی  که همیشه از گونه نوشیدنی ها مصرف می کنند بسیار مهم است. باید بدانید که در برخی از نوشیدنی ها نه تنها کافئین بلکه قند هم وجود دارد که می تواند دردسر ساز باشد.
 • اما اینها برای آخر هفته هم هست: تمام تلاشتان را بکنید که نوجوان شما در اواخر هفته و تعطیلات هم پایبند روال باشد. او ممکن است دوست داشته باشد در اواخر هفته تمام بعد از ظهر را در رختخواب سپری کند اماواقعیت این است که گذراندن تعطیلات یا آخر هفته ها به این گونه، به شدت در برنامه خواب تاثیر می گذارد. هر زمان خوابیدن و هر زمان بیدار شدن از خواب به این معنی است که نوجوان  شما نمی تواند برنامه خواب داشته باشد. شاید کمی خواب اضافه لازم باشد اما مدت زمان طولانی اصلا فایده ندارد و مفید نیست.
 • ملاتونین امتحان کنید. ملاتونین یک دارو نیست. بدن ما به طورطبیعی برای خواب ملاتونین تولید می کند اما در نوجوانان بیشتر این اتفاق می افتد و جای تعجب هم ندارد. پزشکان به دلیل تاثیرات داروهای خواب آور،مصرف آنها را برای نوجوانان توصیه نمی کنند اما ملاتونین یک مکمل طبیعی است. مصرف آن حداقل یک ساعت قبل از خواب می تواند نوجوان شما را به خوابیدن و داشتن خوابی آرام تحریک کند.
 • با یک متخصص مشورت کنید. به نوجوان خود اجازه ندهید که بیش از حد بخوابد. اگر این چنین هست حتما آنها را دکتر ببرید و از متخصصان کمک بخواهید. کمبود خواب می تواند ناشی از اختلالات  خواب مانند افسردگی یا آپنه خواب باشد همچنین خواب زیاد هم عوارض بدی دارد.  خواب نوجوان خود را جدی بگیرید چون این موضوع می تواند  تاثیر زیادی بر موفقیت آنها داشته باشد.
 • از پتوهای سنگین استفاده کنید. با وجود استرس و اضطرابی که معمولا در نسل های نوجوان مشاهده می شود خواب خوابیدن ممکن است سخت و سخت تر شود. داشتن امتحان و گذراندن شب آن برای همه استرس زا بوده و خوابیدن را دشوار می کند. وجود یک پتوی سنگین اضطراب و استرس را کاهش داده وبه خوابیدن نوجوانان  کمک می کند.
 • تختخواب و اتاق خود را تمیز نگه دارید. قطعا داشتن اتاق خواب تمیز و دلنشین هر فردی را به آرامش می رساند. با این حال بسیاری از نوجوانان ممکن است به اتاق خود متفاوت نگاه کنند. آنها به اتاقی چند منظوره که ترکیبی از اتاق استراحت، مطالعه، نوشتن تکالیف و … است نگاه می کنند و گاهی اوقات فضای خواب بیش از حد نادیده گرفته می شود. وجود اتاقی پر از لوازم الکترونیکی و بهم ریخته، قطعا خواب را برای هر فردی دشوار می کند. با نگه داشتن اتاق خواب تمیز و مرتب، استراحت نوجوانان راحت تر میشود اگر چه برخی از آنها دوست دارند تا در اتاق خوابشان هر چیزی که برای استفاده آنها وجود دارد قرار بگیرد اما بهتر است اتاقی که مربوط به خواب و  استراحت آنها می شود را عاری از اینگونه لازم الکترونیکی و بازی نگه دارید و آنها را به ایده آل خوابیدن دعوت کنید.
خواب و نوجوانان

نکات خواب برای نوجوانان

تشویق نکات فوق برای خواب نوجوانان نه تنها مهم است  همچنین می تواند ایده خوبی برای تبدیل کردن اتاق خواب آنها به پناهگاهی آرام باشد. زمانی که نوبت به اتاق خواب نوجوانان شما می رسد هم موارد دیگری وجود دارد که می تواند کمک بسیاری به آنها کند. درجه حرارت: یک اتاق خوابی که خنک تر است می تواند به بهتر شدن خواب و عمیق تر شدن آن کمک کند.  این موضوع در حقیقت برای کل خانه شما صدق می کند بنابراین نگه داشتن ترموستات چند درجه خنک تر به نفع همه است.  روشنایی: تلاش برای بدست آوردن  حداقل ۹ ساعت خواب در بعضی زمان ها می تواند مشکل باشد خصوصا زمانیکه در ۹ شب همچنان خورشید در آسمان است. با داشتن پرده های سنگین و تیره در اتاق خواب، یک فضای بهتر برای خواب ایجاد کنید حتی اگر برنامه شما مطابق با نور خورشید نباشد. پاکیزگی: پاکیزه بودن اتاق خواب نه تنها باعث بهتر خوابیدن بلکه باعث داشتن بهداشت و مسئولیت شخصی می شود. این یک فرصت عالی برای یادگیری بچه هاست تا بدانند چگونه لباس هایشان را بشویند. همچنین ملافه های تخت خوابشان را به صورت منظم. این کارها  به نوجوانان یاد می دهد تا مهارت های زندگی را بیاموزند همچنین باعث می شود اتاق آنها تمیز و شاداب باشد و البته خوابیدن روی تخت  آسانتر. نکته ای که همه تشک ها خصوصا تشک نوجوانان باید داشته باشد استفاده از محافظ تشک است. استفاده از محافظ ها عالی است و به تمیز ماندن تشک شما همچنین به جلوگیری از لکه ها و عرق تن کمک بسزایی می کند. راحتی و آسایش: به عنوان والدین اغلب می دانیم که چه چیزی برای نوجوان ما بهتر است. با این حال هنگامی که نوجوانان ما بزرگتر شدند ممکن است  نظر متفاوتی برای راحتی و آسایش خود داشته باشند. گوش دادن به آنها و اجازه صحبت دادن به نوجوانان در تمام زمینه ها  کمک می کند چیزهای مناسب تری برای نیازهایشان پیدا کنند. به آنها اجازه دهید احساس راحتی بیشتری در اتاق خواب خود داشته باشند. زمان اجرا کردن: اگر بعد از خواندن بهترین نکات ما برای نوجوانان احساس خواب آلودگی نکردید قطعا شما نوجوان هستید. سخت نگیرید، اگر به شما گفتند که نمی توانند بخوابند قطعا دلایلی وجود دارد. با اینکه خواب از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما رسیدن به آن برای نوجوانان دشوار تر بوده و ممکن است دور از دسترس باشد. تمام تلاش خود را برای تشویق آنها به داشتن عادات مناسب خواب انجام دهید. سوالی در رابطه با بهترین نکات خواب برای نوجوانان یا سوالات مربوط به خواب دارید؟ ما خوشحال می شویم به شما کمک کنیم! فقط باید با ما تماس بگیرید و سوالتان را مطرح کنید. ما در اسرع وقت به شما پاسخ می دهیم. هدف پیژامه این است که راحت و خوب بخوابید و نگرانی بابت ای موضوع نداشته  باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 طراحی سایت