منها
مزایای خواب - پیژامه
زمان تقریبی مطالعه :

-

دقیقه

مزایای خواب

شما به خواب احتیاج دارید حتی اگر روزی آرام و بدون هیچ فعالیت فکری یا ورزشی خاص داشته باشید. 
اطلاعات واقعی و توانایی های جسمانی هر دو در حین خواب یادگرفته می شوند.

مزایای خواب خوب و با کیفیت

باید بدانید که مغز شما در طول خواب خاطرات را تثبیت می کند. شما برای اینکه واقعا چیزی را یاد بگیرید به خواب شبانه احتیاج دارید. خاطرات در حین خواب از حافظه ی کوتاه مدت به بلند مدت انتقال میابند و اطلاعات واقعی و توانایی های جسمانی هر دو در حین خواب یادگرفته می شوند. خلاقیت نیز به وسیله ی خواب گسترش میابد. این نه تنها به هنرمندان بلکه به مردم عادی نیز کمک می کند تا با ایده های بهتری مواجه شوند. پس از یک خواب شبانه ی مناسب شما می توانید بهتر و واضح تر فکر کنید. انسان پس از یک خواب شبانه ی خوب، در حالت روحی بهتری قرار دارد. کمبود خواب شما را بداخلاق می کند.
 • تاثیر خواب بر حالات روحی: تاثیر خواب بر حالات روحی شما فقط به حال خوب شما و احساس نیرومندی ناشی از آن محدود نمی شود. پژوهش ها نشان داده اند که تغییرات شیمیایی مغز پس از خواب شبیه به تغییرات ایجاد شده توسط قرص های ضد افسردگی هستند.
 • تاثیر بر قلب و عروق: خواب به ماهیچه های شما (از جمله قلب) اجازه ی استراحت جدی می دهد. در طول مرحله ی ۱ تا ۳ خواب ضربان قلب و فشار خون شما افت می کند. اگر به اندازه ی کافی نخوابید زمان کمتری در مرحله ۱ تا ۳ خواب خواهید داشت و به مرور زمان در معرض ریسک بالای سکته انژین قلبی و حملات قلبی قرار خواهید گرفت.
 • خواب و استرس: خواب ناکافی بدن شما را تحت استرس قرار میدهد و در نتیجه هورمون های استرس در خون شما بیشتر ترشح می شود. پایین بودن استرس به صورت مزمن با بیماری تصلب شرایین (اترواسکلروسیس) همراه است. سیستم دفاعی بدن زمانی که ما خواب منظمی داریم قوی تر است. کمبود خواب منظم شما را نسبت به بیماری های عفونی حساس تر میکند. اثربخشی واکسن انفولانزا زمانی که ما خواب ناکافی داریم کمتر است.
 • چاقی و خواب: مدت زمان خواب به وزن بدن نیز بستگی دارد. درواقع گمانه زنی ها بر این است که شیوه ی زندگی شتاب زده ی دهه های اخیر موجب کم خوابی شده و کم خوابی منجر به افزایش دیابت و مرض چاقی شده است. در هنگام خواب بدن هورمون خنثی کننده ی اشتها تولید می کند بنابراین هورمون گرلین ( مخصوص افزایش اشتها) کاهش میابد. این تاثیر به علاوه ی کاهش انرژی مورد نیاز در روز ما را چاق تر می کند.
 • کیفیت زندگی: همان گونه که به وسیله آزمون های سلامت جسمانی و روانی اثبات شده است بیخوابی کیفیت زندگی را کاهش می دهد. همچنین بیخوابی از نظر اجتماعی بهای سنگینی دارد.

اهداف و مزایای خواب

اگر خواب یک مهارت است و اگر ما میتوانیم شاخص هایی برای بهبود خوابمان به کار بگیریم سوال اینجاست که هدف شما از خواب چه باید باشد؟ اصلا مزایای خواب برای انسان چیست؟ چه اهدافی از خواب ارزش دنبال کردن را دارند؟

ما به خوابی احتیاج داریم که…

 • لذت بخش باشد. پس از به تخت خواب رفتن و تلاش برای خوابیدن به سرعت اتفاق بیفتد.
 • بدون وقفه باشد. قاعده ی کلی این است که خواب مفید کمتر از ۸۰ درصد خواب ضعیف و ناکارامد است.
 • سرحال کننده و انرژی بخش باشد. ما را از نظر جسمانی و فکری به حالت اولیه برگرداند.
 • بهبود دهنده باشد. حال روحی ما را بهتر کند.

ما قصد داریم موارد زیر را به حداقل برسانیم:

 • خواب سنگین و راکد ، اینکه چه قدر طول میکشد تا صبح به طور کامل بیدار شویم
 • تاخیر در خواب ، مدت زمانی که طول میکشد تا به خواب روید و مهمتر از ان کاهش دفعات از خواب برخواستن در نیمه شب ها
 • دفعات بیدار شدن در میان خواب
 • ناراحتی های مربوط به خواب ، عرق کردن، مشکل تنفس، سکته ی ناقص
مفید بودن خواب می تواند به صورت درصدی ( مدت زمانی که خواب بودید تقسیم بر زمانی که در تخت خواب بودید ) اندازه گیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 طراحی سایت