منها
شستشوی رختخواب
زمان تقریبی مطالعه :

-

دقیقه
رختخواب خود را چطور بشوییم؟

شستشوی رختخواب | یاد بگیرید چگونه رختخواب خود را بشوئید؟!

هر هفته روبالشی و ملافه هایتان را درون ماشین لباسشویی ریخته و شستشو دهید. موارد دیگری مانند روی لحاف، پتو و روتختی ها را باید با استفاده از مواد شوینده ملایم و البته به طور جداگانه و در یک چرخش آرام شستشو دهید.
آیا با روش های شستشوی رختخواب خود آشنا هستید؟ شستشوی رختخواب ها چه میزان برای شما اهمیت دارد؟ معمولا هر چند وقت یکبار رختخواب خود را میشویید؟ شستشوی رختخواب مانند ملحفه ها، روتختی و پتو را می توان با انجام یک فرآیند ساده و با استفاده از  پاک کننده های لطیف و ملایم انجام داد. شما می توانید هر هفته روبالشی و ملافه هایتان را درون ماشین لباسشویی  ریخته و شستشو دهید. موارد دیگری  مانند روی لحاف، پتو و روتختی ها را باید با استفاده از مواد شوینده ملایم و البته به طور جداگانه و در یک چرخش آرام شستشو دهید. تنها دقت کنید که قبل از شستشوی رختخواب به برچسب آنها دقت کنید. با خواندن برچسب می توانید مطمئن شوید که به  درستی از آنها مراقبت شده است. شستشوی رختخواب - 1

مرحله اول: شستشوی ملافه و روبالشی ها

 1. حداقل هفته ای یکبار ملافه و روبالشی ها را بشویید. از آنجایی که شما زمان زیادی از زندگی تان را روی ملافه و روبالشی هایتان می گذرانید، طبیعی است که آنها خیلی سریع کثیف شوند. هفته ای یکبار شستشوی آنها باعث می شود که از شر هر گونه آلودگی و کثیفی مانند آرایش، تعریق بدن و سایر موارد خلاص شده و بستر شما همیشه تمیز باشد.
 2. برای بررسی دستورالعمل های مهم، حتما برچسب مراقب رختخواب خود را بخوانید. بیشتر ملافه های از جنس پنبه را می توان در هر چرخه یا دمای آب شستشو داد اما بهتر احست برای اطمینان خاطر حتما برچسب های آنها را مطالعه کنید. با نگاه کردن به برچسب ها مکن است نیازی به استفاده از آب هم نداشته باشید و بتوانید با سایر موارد آنها را پاکیزه کنید. اگر ملافه های پنبه ای یا میکروفایبر شما برچسب مراقبت ندارند به احتمال زیاد شستشوی آنها در یک چرخه معمولی با استفاده از آب خنک و یا حتی گرم امکان پذیر است.
 3. با استفاده از محلول های بدون آسیب، تنها لکه ها را برطرف کنید. برطرف کردن لکه های موجود بر روی قست های خاصی از روبالشی و یا ملافه های شما می توانند به راحتی با استفاده از محلول های تمیز کننده از بین بروند. اگر ملافه های شما سفید هستند و با توجه به لکه های موجود نیاز دارند که روشن بشوند می توانید از محلول های سفید کننده برای از بین بردن این موارد استفاده کنید. می توانید به جای استفاده از سفید کننده ها (چون تکرار سفید کننده ها منجر به نابودی ملافه یا روبالشی شما خواهد شد) برای پاک کردن لکه ها از سرکخ سفید یا جوش شیرین استفاده کنید.
 4. مواد شوینده را به اندازه داخل ماشین لباسشویی بریزید. مواد را داخل جای مخصوص شستشو بریزید در غیر این صورت می توانید مستقیم بین ملافه ها قبل از قرار دادن آنها داخل ماشین لباسشویی بگذارید. دستورالعمل های موجود روی بسته های شستشو را بخوانید تا مطمئن شوید که از آنها بدرستی استفاده می کنید. اگر مستقیم مواد شوینده را همراه ملافه ها داخل سطل ماشین لباسشویی قرار می دهید بهتر است از شوینده های ملایم استفاه کنید تا به ملافه و روبالشی های شما آسیبی نرسد.
 5. یک یا دو ست ملافه را با هم داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. برای تمیز کردن ملافه ها به فضای اضافه نیاز دارید بنابراین ماشین را پر از ملافه نکنید. شاید اگر ماشین لباسشویی شما بزرگ باشد بتوانید دو سری از ملافه ها را داخل آن قرار دهید اما اگر لباسشویی شما کوچک است یک سری از ملافه ها را برای شستشو داخل آن بگذارید. دقت کنید ملافه ها را به طور جداگانه از سایر وسایل مانند لباس ها شستشو دهید تا درهم نباشند.
 6. برای ضدعفونی کردن ملافه های خود از آب گرم یا ولرم استفاده کنید. اگر اخیرا بیمار شده اید هنگام شستن ملافه ها از آب گرم برای از بین بردن میکروب ها استفاده کنید. اگر تنها می خواهید خاک های روی ملافه ها را از بین ببرید می توانید آنها را در یک چرخه معمولی همراه با آب ولرم بشویید. استفاده از آب گرم و شستشو در یک چرخه معمولی در فصل سرد ایده بسیار خوبی است.
 7. برای شستشوی ملافه ها رنگی از آب سرد در ماشین لباسشویی استفاده کنید. آب سرد امن ترین برای اکثر ملافه هاست و هنوز هم آنها را تمیز می کند. ماشین لباسشویی را روی آب سرد یا خنک تنظیم کنید تا ضمن حفظ انرژی، ملافه های شما نیز نابود نشود.
 8. در صورت امکان از گزینه شستشوی ملافه ها بر روی ماشین لباسشویی خود استفاده کنید. اگر ماشین شما جدید باشد به احتمال زیاد گزینه تنظیم ملافه که برای شستشوی ایمن ملافه های شما طراحی شده است را دارد. اگر این طور نیست حالت معمولی را به عنوان تنظیم شستشو انتخاب کنید.
شستشوی رختخواب - 3

مرحله دوم: شستشوی پتو، لحاف، روتختی

 1. روتختی خود را ماهی یکبار وسایر موارد عنوان شده را سالی یکبار بشویید. روتختی ها بیشتر با پوست ما در تماس بوده و نیاز به شستشو دارند. به همین دلیل برنامه ای برای جداکردن آنها و شستشوی ماهیانه آنها انجام دهید. بسته به اندازه کثیفی سالی چندبار آنها را بشویید. اگر معمولا برای پوشش از پتو استفاده می کنید بهتر است آنها را نیز سالی بیش از چندبار شستشو دهید.
 2. اگر می خواهید داخل ماشین لباسشویی شستشو دهید حتما برچسب مراقبت آنها را بررسی کنید. روتختی یا سایر رختخواب شما برچسب مراقبت دارد که دقیقا روی برچسب نحوه شستشو و خشک کردن آنها قید شده است. برچسب را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید به درستی  و با خیال راحت مراحل شستشو را انجام داده اید. دستورالعمل های خاص روی برچسب را مطالعه کنید مانند شستن تنها با دست یا قرار دادن آن در آب سرد. برخی از مواد مانند پشم و یا ابریشم برای جلوگیری از آسیب ها باید با دست شسته شوند.
 3. قبل از شستشوی کلی در ابتدا لکه های موجود را مشاهده و برطرف کنید. با استفاده از محلول های لکه بر، روی لکه ها را اسپری کنید. با این کار شاید نیازی به شستشوی کامل لحاف یا روتختی شما نباشد. سعی کنید به جای استفاده از لکه بر های صنعتی از مواد طبیعی مانند جوش شیرین یا آبلیمو استفاده کنید. بعد از این موارد توصیه می کنیم از محلول ها و پاک کننده های بسیار ملایم (با آنزیم پایین) استفاده کنید.
 4. از محلول شستشوی طبیعی یا مواد پاک کننده که آنزیم پایین دارند استفاده کنید. از آنجایی که روتختی و لحاف شما ظریف هستند بهتر است از مواد شوینده با آنزیم پایین استفاده کنید تا آسیبی به رختخواب شما وارد نشود. برای پیدا کردن یک ماده شوینده ملایم و مناسب به فروشگاه های بزرگ  و هایپرها مراجعه کنید. از مواد شوینده هایی استفاده کنید که برای پوست های حساس مناسب هستند.
 5. برای شستشوی این موارد از اشین لباسشویی بزرگ استفاده کنید تا متناسب رختخواب شما باشد. روتختی، لحاف و پتو فضای زیادی در ماشین را اشغال می کنند. اگر ماشین لباسشویی شما به اندازه کافی مناسب این موارد نباشد سعی کنید از خشکشویی های موجود در محله تان استفاده کنید. دقت کنید که اگر رختخوابتان را داخل ماشین لباسشویی منزل بچپانید، آنها تمیز نمی شوند.
 6. ماشین لباسشویی را روی چرخه ملایم و آب ولرم قرار دهید. استفاده از یک چرخه ملایم به شما اطمینان می دهد که رختخواب آسیب نمی بیند. ماشین لباسشویی را با توجه به آنچه برچسب های روی کالا گفته است قرار دهید. استفاده از آب گرم، خنک یا سرد باعث محافظت از پارچه و رنگ رختخواب کالای شما می شود پس برچسب کالای خوابتان را بررسی کنید و دمای آب را با توجه به آن تنظیم کنید.
 7. بعد از اتمام شستشو، رختخواب را در یک چرخه اضافه بشویید. از آنجایی که این لوازمخواب بسیار بزرگ هستند ممکن است مواد شوینده همچنان روی انها باقی بماند. پس از اتمام چرخه شستشو دوباره ماشین لباسشویی را روی همان حالت قرار دهید تا مواد اضافی روی رختخواب شما شسته شوند. با این کار اضافه مطمئن خواهید شد که لحاف، پتو یا روتختی شما بسیار تمیز  شده اند. سعی کنید چرخه شستشوی اضافه را روی حالت آب سرد یا ولرم نگه دارید.

مرحله سوم: خشک کردن رختخواب  شما

 1. برای خشک کردن رختخواب خود حتما دستورالعمل های مراقبت آنها را نگاه کنید. درست همانگونه که برای شستشو برچسب ها را بررسی کرده بودید برای خشک کردن آنها نیز نیاز به بررسی همان برچسب ها خواهید داشت حتی بیشتر از شستشو. برخی از خشک کن ها و گرما برای پارچه ها امن نیستد بنابراین دستورالعمل های خشک کردن را با دقت مطالعه کنید.
 2. رختخواب خود را همراه با توپ های خشک کننده در خشک کن قرار دهید. توپ های خشک کننده از پلاستیک ساخته شده اند واستفاده از آنها در بین رختخواب این اطمینان را می دهد که همه سطوح به طور یکنواخت خشک می شود. همچنین می توانید توپ تنیس را داخل جوراب قرار داده . توپ خشک کننده خودتان را تهیه کنید.
 3. برای جلوگیری از آسیب های احتمالی، رختخواب خود را روی حرارت پایین خشک کنید. این موارد اغلب مدت زمان زیادی  برای خشک شدن نیاز دارند از این رو ممکن است آسیب های زیادی هم ببینند. در عوض اگر حرارت را کم کنید و هر ۳۰ دقیقه یکبار خشک کن را باز کرده و مروری بر روند آن داشته باشید از آسیب های احتمالی جلوگیری خواهد شد. اگر با این روند همچنان خشک نشده باشند همچنان آنها را در درجه کم نگه دارید تا خشک شوند. بیش از حد گرما و خشک شدن روتختی و لحاف شما با استفاده از گرمای زیاد باعث چروک شدن و از بین رفتن و آسیب دیدن فایبرهای ملافه ها می شود.
 4. روتختی و پتو را هر نیم ساعت یکبار از خشک کن خارج کنید. پس از پیروی از دستورالعمل های برچسب مراقبت برای تنظیم گرما، هر ۳۰ دقیقه یکبار انها را از خشک کن خارج کنید. قبل از اینکه مجدد داخل خشک کن قرار دهید باز کنید و مجدد داخل خشک کن قرار دهید. این کار باعث می شود تا تمام سطوح پتو یا روختی شما خشک شود.
 5. قبل از اینکه پتو یا روتختی تان را تا کنید دقت کنید که کاملا خشک شده باشد. رطوبت می تواند باعث ایجاد قارچ و کپک بر روی کالای خواب شما و دیگر موارد در تماس شود. قبل از اینکه آنها را تا کنید و داخل کمد یا روی تخت خود قرار دهید حتما تمام قسمت ها را با دست لمس کنید تا مطمئن شوید که قطعا خشک شده باشد.
اگر مطلب شستشوی رختخواب برایتان مفید بود، این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.
مطالب وابسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 طراحی سایت