منها
حیوانات چگونه می خوابند؟
زمان تقریبی مطالعه :

-

دقیقه
حقایقی جالب در مورد خواب

حیوانات چگونه می خوابند؟

خواب عملکردهای مهم تکاملی را برای همه حیوانات فراهم می کند اما الگوهای خواب و موقعیت یابی حیوانات به مکانیزم دفاع و ذخیره مواد غذایی آنها نیز بستگی دارد.
حیواناتی که دارای مغزهای بزرگتر هستند به خواب رم بیشتری احتیاج دارند.

اما واقعا حیوانات چگونه می خوابند؟

در حالی که الگوهای خواب بین حیوانات بسیار متفاوت است اما در رابطه با آنها چند قانون کلی وجود دارد.  خواب عملکردهای مهم تکاملی را برای همه حیوانات فراهم می کند اما الگوهای خواب و موقعیت یابی حیوانات به مکانیزم دفاع و ذخیره مواد غذایی آنها نیز بستگی دارد. خوابیدن به حیوانات کمک می کند تا یاد بگیرند، به همین دلیل حیواناتی که دارای مغزهای بزرگتر هستند به خواب رم بیشتری احتیاج دارند. الگوی خواب در حیوانات به مرور زمان تکامل یافته است، حیواناتی که می خوابند و مورد حمله درندگان قرار می گیرند کمتر به غریزه خود اتکا می کنند بنابراین آنها برای محافظت از خود در طول خواب روش هایی را ایجاد کرده اند تا بتوانند به راحتی بخوابند. به عنوان مثال سمور دریایی دست در  دست یکدیگر داده و می خوابند یا خودشان را زیر جلبک دریایی پنهان می کنند تا زمانی که در خواب هستند در کنار هم بمانند و از جانشان محافظت شود. به همین ترتیب گاوها و گوسفندان در یک گله می خوابند چون از نظر تعداد با امنیت بیشتری می خوابند. زیست شناسان تکاملی حس می زنند که شکار و ترس از درندگان یا شکارچیان، بر توسعه خواب در بین گونه های حیوانات تاثیر گذاشته است. گوشتخواران تمایل به خواب بیشتری نسبت به گیاهخواران دارند. گونه های گربه سانان مانند شیرها در طول شب و روز در مدت زمان های کوتاه می خوابند تا در صورت دسترسی قادر به گرفتن تغذیه خود کنند. به طور کلی می توان گفت که حیوانات بر اساس میزان غذایی که می خورند می خوابند. مثلا حیواناتی که غذا با چربی کمر می خورند کمتر از سایر حیوانات می خوابند. این موضوع توضیح می دهد که چرا گیاهخواران برای دریافت انرژی و مواد غذایی باید وقت بیشتری را بیدار بمانند. مثلا گیاهخوارانی چون زرافه و فیل، به ترتیب ۳۰ دقیقه تا چند سعت در روز را می خوابند البته استثنا هم وجود دارد مانند کوالا! اکالیپتوس به کوالا انرژی زیادی نمی دهد اما آنها تقیربا ۱۵ ساعت در روز می خوابند و بقیه زمان بیداری را به خوردن و دوباره به استراحت کردن تقسیم می کنند. حیوانات چگونه می خوابند؟ - 2 نکته در رابطه با مطالعاتی که در این بلاگ به آن  اشاره شده است: از آنجایی که بیشتر مطالعات خواب حیوانات با استفاده از تست EEG انجام می شود، روی حیواناتی که در باغ وحش قرار دارند و اسیر هستند  هم تحقیقاتی انجام می شود. چون این حیوانات با توجه به فشارهای باغ وحش و در دسترس بودن مداوم مواد غذایی، ممکن است عادت خواب طبیعی که در طبیعت داشتند را انجام ندهند.

کدام یک از حیوانات در طول روز بیشتر می خوابند؟

اکثرا تصور میکنند که تنبل رکورد خواب را در دنیای حیوانات زده است اما تنها به این دلیل که آهسته حرکت می کند به این معنا نیست که  بیشتر هم بخوابد! با این حال تنبل ها به طور متوسط در روز بیش از ۱۴ ساعت، تقریبا مشابه به سگ ها می خوابند.
  • آرمادیلو: حدود ۲۰ ساعت در روز
  • موش کیسه دار: ۲۰ ساعت در روز
  • خفاش قهوه ای: بین ۱۹ تا ۲۰ ساعت در روز
  • صاریغ آمریکای شمالی: ۱۸ ساعت در روز
  • مار پایتون: ۱۸ ساعت
حیواناتی که سریع طعمه حیوانات درنده می شوند مانند گوزن و گوسفند، تنها ۳ تا ۴ ساعت در شب می خوابند  و گوسفندان به طور معمول بذرای محافظت از خود در گله می خوابند.  به طور کلی حیواناتی که طعمه هستند یا کوچکتر اند، از حیوانات دردنده کمتر می خوابند، البته  این قانون برای تمام گونه ها صدق نمی کند. به عنوان مثال شیرهای دریایی جثه های بزرگی دارند اما به خواب زیاد نیاز ندارند حتی می توانند تا ۸۴ ساعت بیدار بمانند. آنها کیسه های حلقی را با هوا پر می کنند تا بتوانند در هنگام خواب، با کمبود هوا مواجه نشوند. آنها همچنین می توانند در حالت ایستاده بخوابند یا حتی دراز بکشند. فیل ها یکی دیگر از پستانداران عظیم هستند که تنها ۲ تا ۴ ساعت در روز می خوابند. در حالیکه جثه بزرگدارند وگیاهخوار هم هستند، ا«ها بخش عمده ای از ساعات روز خود را مشغول صرف غذا هستند. ممکن است فیل ها ۱۸ ساعت از روز خود را تنها برای ۲۷۲ کیلو غذا صرف کنند. فیل ها به طور معمول ایستاده و تکیه بر تپه یا درخت می خوابند. فیل ها اگر روی زمین هم بخوابند حداکثر ۳۰ دقیقه  می توانند در آن حالت بمانند (به دلیل وزن بالای بدن). برخی از گونه های قورباغه هم ممکن است به طور همزمان ماه ها نخوابند و تنها چشمهایشان را استراحت دهند. زرافه ها ممکن است حداقل ۳۰ دقیقه در روز بخوابند. همین طور اسب ها می توانند حداقل ۲ ساعت در روز بخوابند. این دو حیوان اغلب در حالت ایستاده و در فاصله های ۱۵ دقیقه ای میخوابند. به دلیل اندازه و طول گردن باورنکردنی آنها، زرافه ها بیشتر در معرض خطر طعمه شدن قرار می گیرند. در نتیجه آنها تکامل یافته اند  و در طول روز چرت کوتاه ۵ دقیقه شان را هم می زنند. آنها ممکن است در حالت ایستاده بمانند یا در زمین بنشینند و گردنشان را بچرخانند و استراحت کنند. حیوانات چگونه می خوابند؟ - 1

حیوانات چگونه ایستاده می خوابند؟

آیا تاکنون به این موضوع  فکر کرده اید که چگونه بعضی از حیوانات مانند اسب ها ، گاوها ، فیل ها و زرافه ها، ایستاده می خوابند؟ این حیوانات به عنوان راهی برای محافظت از خود در برابر شکارچیان و درندگان ،اینگونه می خوابند. اگر در حال خواب ایستاده باشند قطعا  فرار برای آنها ساده تر است. این حیوانات در زمان خواب پاهای خود را به گونه ای قفل می کنند که نیازی به عضلات برای نگهداری اندامشان ندارند. به هر حال حیوانات نمی توانند در این حالت خواب رم (عمیق ترین مرحله خواب) را تجربه کنند بنابراین گاهی اوقات لازم است که دراز بکشند. بعضی از پرندگان هم در حالت ایستاده می خوابند در حالیکه پستانداران ایستاده خوابیدن را تنها به عنوان محافظت خود در برابر درندگان یا شکارچیان انجام می دهند. پرندگان در زمان خواب تاندون های پایشان را در یک موقعیت مناسب قفل کرده و سپس می خوابند.

زمستان خواب ها چه کار می کنند؟

در طول ماه های تابستان یا زمستان، برخی از گونه های حیوانی به منظور صرفه جویی در انرژی به حالت مرگ تورپور) می روند.  در دمای سرد این حالت به خواب زمستانی شناخته می شود. در دمای گرم به رخوت تابستانی شهرت دارد. با این حال برخی از گونه ها به طور روزانه وارد این حالت از مرگ (تورپور) می شوند مانند گورکن آمریکایی و صاریغ. زمانی که حیوان در خواب زمستانی است دمای بدن و جریان خون آن کاهش می یابد. همچنین ضربان قلب و فعالیت مغز آنها نیز کاهش می یابد. خواب زمستانی همان خواب نیست. حیوانات در خواب زمستانی برای مدت طولانی بدون غذا خوردن، ادرار کردن یا مدفوع زنده می مانند. خرس ها از خواب زمستانی بیدار می شوند در حالیکه توله خرس ها دوباره به خواب زمستانی برمی گردند. خواب زمستانی همان خواب نیست. حیوانات در خواب زمستانی برای مدت طولانی بدون غذا خوردن ، ادرار کردن یا دفع مدفوع زنده می مانند. خرس ها از خواب زمستانی برای بیدار شدن از خواب بیدار می شوند و در حالی که پرستار توله ها دوباره به خواب زمستانی بر می گردند. حیوانات به عنوان یک تاکتیک بقا از خواب زمستانی تکامل یافته اند – آنها در دوره هایی که غذا کمیاب است ، این کار را انجام می دهند. حیوانات چگونه می خوابند؟

پستانداران و خواب

اکثر پستانداران شبیه  به انسان ها می خوابند. خواب آنها را می توان به خواب سبک، خواب عمیق و خواب  رم REM تقسیم کرد. دامنه طول خواب پستانداران بسیار قابل توجه است گرچه آرمادیلو و صاریغ  ۱۸ ساعت در روز می خوابند  و اسب ها و زرافه ها کمتر از ۳ ساعت در روز. انسان ها درست وسط این گونه ها قرار دارند و به طور متوسط هر شب بین ۵ تا ۸ ساعت  خواب نیاز دارند. اکثر پستاندارن  روی روش خاصی تاکید دارند به این معنی که آنها  چندین بار در روز  می خوابند و به طور کلی در شب می خوابند. محققان برای پاسخ به نحوه خوابیدن ما به میمون های بزرگ  که اجداد تکاملی ما هستند نگاه می کنند. برخلاف برخی میمون ها که برای محافظت از خودشان در برابر شکارچیان نشسته میخوابند، گونه میمون هایی مانند  اورانگوتان ها، گوریل ها، شامپانزه ها و شامپانزه کوتوله ترجیح می دهند   بر روی درختان و درست شبیه به مدلی که انسان ها روی  تخت می خوابند، بخوابند. محققان معتقدند با بزرگ شدن اندازه اینگونه  میمون ها، آنها سکوهایی روی درخت می سازند که از اندازه و وزن آنها حمایت کند و در عین حال آنها را قادر به ماندن  به صورت کاملا ایمنی نسبت به حیوانات درنده یا شکارچیان و حشرات مزاحم بر روی درختان کند. از آنجایی که این سیستم میمون ها، به آنها احساس  امنیت می دهد آها می توانند عمیق تر بخوابند و مرحله رم بیشتری را تجربه کنند. همچینین خواب طولانی بر رشد شناخت آنها تاثیر مثبت گذاشته  و برتری رقابتی ذهنی را به نسبت سایر  گونه ها ایجاد می کند.

پستانداران دریایی چگونه می خوابند؟

حیوانات چگونه می خوابند؟ - 3 برخی از پستاندارن در آب زندگی می کنند  اما برای تنفس به سطح آب می آیند. کافیست به دلفین ها،نهنگ ها، خوک دریایی، نهنگ قاتل و فوک ها فکر کنید. چگونه آنها در آب می خوابند؟! تکامل و هستی راهی برای آنها هم پیدا کرده است. خوابی که در آن تنها نیمی از مغزشان می خوابد. طبیعت به بعضی از حیوانات  امکان  خوابیدن تنها در یک نیمکره مغز را داده است. در این حالت نیمکره دیگر بیدار است و به حیوان اجازه می دهد که حرکت خود را ادامه دهد، از طریق یک چشم ببیند و به هوا در طول شب نیز دسترسی داشته باشد.

پرندگان و خواب

حیوانات چگونه می خوابند؟ - 4 پرندگان در زمان مهاجرت بدون اینکه متوقف شوند به مسیر خود ادامه می دهند. دوره های مهاجرت آنها بر اساس گونه های مختلف متفاوت است اما می تواند تا ۱ ماه به طول انجامد به عنوان مثال سوئیفلت های آلپ (پرنده ای شبیه به پرستو) حدود ۲۰۰ روز را مهاجرت می کنند. و حالا سوال اینکه چگونه آنها هنگام پرواز می خوابند؟ مانند پستانداران دریایی، بسیاری از گونه های پرندگان مهاجر هم تنها از طریق نیمکره مغزشان می خوابند تا به آنها در ادامه عملکرد در پروازهای طولانی کمک کند. محققان در یک مطالعه یک وسیله به سر پرندگان وصل کردند تا فعالیت آنها را اندازه بگیرند زیرا آنها بیش از ۱۸۵۰ مایل را بدون توقف پرواز کردند. امواج مغزی نشان می داد که پرندگان در طول روز بیدار می مانند اما در شب،  آنها هر چند لحظه برای چند دقیقه  آرام پرواز کرده و در دوره های کوتاه خواب رم فرو می روند. چون خواب رم آنها تنها چند دقیقه طول می کشد، بنابریان  باعث اختلال در پرواز نمی شود. در مقاله « حیوانات چگونه می خوابند؟ » سعی کردیم شما را با نحوه خواب انواع حیوانات آشنا کنیم تا شما هم اگر دوست دار طبیعت و حیوانات هستید از این مطلب لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 طراحی سایت